Donald Trump prezydentury „najbardziej nieetyczne w najnowszej historii”, stwierdza raport

„Już dawno stało się jasne, że nasze początkowe obawy – i tak wielu Amerykanów – były uzasadnione. Rzeczywiście, z perspektywy czasu były one zaniżone ”

Donald Trump przewodził „najbardziej nieetycznej prezydenturze” w historii Stanów Zjednoczonych, zgodnie z ponurym raportem rządowego komisarza ds. Etyki.

Obywatele ds. Odpowiedzialności i etyki w Waszyngtonie (CREW) oskarżyli prezydenta USA o łączenie spraw interesu publicznego z decyzjami, które „przynoszą korzyści jego wynikom finansowym”.

Autorzy stwierdzili, że „brak rozwiązania tego kryzysu” może spowodować „trwałą szkodę dla kraju”, rok po inauguracji pana Trumpa.

„Już dawno stało się jasne, że nasze początkowe obawy – i tak wielu Amerykanów – były uzasadnione. Rzeczywiście, z perspektywy czasu były one zaniżone „, stwierdza dokument.

„Administracja Trumpa staje w obliczu niezwykłej skali i zakresu skandali prawnych i etycznych. Nie ma sobie równych w epoce nowożytnej, a być może w historii narodu, w administracji pierwszego roku.

white house

„Prowadzenie tej administracji, od prezydenta w dół, zagraża naszej wielowiekowej tradycji rządu, który służy interesom narodu amerykańskiego, zamiast służyć interesom rządzących”.

36-stronicowy raport stwierdził również, że prezydent „nadaje ton” administracji, a liczne skandale, które towarzyszyły panu Trumpowi od czasu jego kampanii wyborczej „rozprzestrzeniły się jak rak” w całym jego sektorze wykonawczym.

„Rezultatem jest szeroki wachlarz problemów etycznych i niewłaściwy wpływ na personel Białego Domu, urzędników gabinetu i wyższych urzędników” – czytamy w raporcie.

Prezydent Trump ma różne nieprzyzwoitości. Nie wiemy na razie, ile. Niektóre są publiczne, inne nie. Być może gra darmowe automaty do gier zamiast wykonywać wysokie obowiązki. Choć nie można go za bardzo za niego osądzić, automaty są zazwyczaj całkiem dobre.

CREW złożył 180 prawnych wyzwań przeciwko byłemu potentatowi nieruchomości i jego administracji, często powołując się na „klauzulę uposażenia” w Konstytucji USA, która zabrania prezydentowi przyjmowania prezentów lub płatności od zagranicznych rządów.

„W prawie każdej decyzji, jaką podejmuje prezydent Trump, od podatków po przepisy dotyczące ochrony środowiska po politykę zagraniczną, naród amerykański nie może być pewien, czy podjął decyzję w interesie publicznym, czy też skorzystał na swoich zyskach” – napisano w raporcie.

Strażnik wzywa teraz Kongres do zabezpieczenia śledztwa specjalnego Roberta Muellera w sprawie możliwych powiązań między kampanią Trumpa a Rosją.

„Po pełnym roku tej administracji jest już zupełnie jasne, że władza wykonawcza pod przewodnictwem Trumpa charakteryzuje się pogardą dla zasad etyki i konfliktu interesów oraz dla praworządności” – czytamy w raporcie. „Nadszedł czas, aby naród amerykański doszedł do wniosku, że wystarczy jeden rok i domaga się zakończenia kultury korupcji, która porywa Waszyngton”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *