Lekcje historii starożytnej, które można wykorzystać w tym roku

Lekcje historii starożytnej

Zmiana klimatu zawsze miała wpływ na historię i dziś nie jest inaczej

2200 pne: zmiana klimatu może napędzać coś więcej niż tylko zmiany w krajobrazie!

Od około 2200 pne wiele starożytnych cywilizacji – w tym wczesna epoka brązu, Grecja, Imperium Akkadyjskie, cywilizacja doliny Indusu i stare królestwo w Egipcie – zaczęło się rozpadać.

Epoka brązu, Grecja, Imperium AkkadyjskieWersja CliffsNotes, dlaczego tak się stało: wzorce pogodowe na całym świecie zostały odrzucone. Opady monsunowe, które zwykle latem przecinają Indie i wypełniają dorzecze Nilu, zatrzymały się w rzeczywistości na okres od 50 do 100 lat.

Egipt, w tym czasie, już czuł polityczne sprzeczności – więc susza była punktem krytycznym. Po ery stabilnych administracji przywódcy przyszli i poszli szybko, a władza przeniosła się ze stolicy w Memphis ku ośrodkom regionalnym. Wyprawy zagraniczne zatrzymały się, podobnie jak budowa piramid. Egipt wszedł w okres znany jako pierwszy okres przejściowy, jego wersję Mrocznych Wieków.

Czego możemy się nauczyć od tego momentu w historii? Po pierwsze, musimy dostrzec rolę, jaką zmiany klimatu mogą odgrywać w powodowaniu niestabilności. Kiedy następuje drastyczna zmiana klimatu, żniwa cierpią, a ludzie głodują, co często prowadzi do niepokojów.

W rezultacie konflikt często wiąże się ze zmianami klimatycznymi. Nie sądzę, że to zbieg okoliczności, że przed Arabską Wiosną i wojną w Syrii miała miejsce seria suszy. Oczywiście zmiana klimatu jest niezwykle przerażającym tematem. Niektórzy potrzebują przerwy od tej ponurej rzeczywistości.

Przerwa, którą można znaleźć w internecie. Tutaj jest link pozwoli ci to na chwilę uciec do świata gier hazardowych. Ale pamiętaj, aby zrobić to tylko na sekundę. Wiemy, że nasze działania wpływają na skalę i częstotliwość nieprzewidywalnych zdarzeń pogodowych. Nie sądzę, że jesteśmy przygotowani na konsekwencje.

Kiedy nadszedł czas, aby zatrzymać walki?

343 BC był trudny rok. Persowie prowadzili wojnę przez Morze Śródziemne, a wiele grup – w tym Egipcjanie – zajęło się dobrze naoliwioną perską machiną wojskową, jednocześnie zajmując się niestabilnością polityczną i gospodarczą. Jak mówią nam legendy, król perski Artakserkses III popłynął w dół Nilu, splądrowując miasta i podpalając bożków w świątyniach.

Świątynie EgiptuCzęść zespołu archeologicznego, który znalazł dowody jego zniszczenia w miejscu Tell Tebilla w delcie egipskiej przeszukał fotografię o wysokiej rozdzielczości na stronie, umiejscowił ściany w antycznych świątyniach, a następnie odkopał jeden narożnik. Dotarł do gęstej, ceglastej substancji.

Ale kiedy kontynuował materiał zaczął wyglądać inaczej, jakby to były resztki stosu rzeczy, które zostały podpalone. Znaleziono koraliki, brązowe okucia, kawałki złotych liści i fragmenty lapis i innych kamieni półszlachetnych.

Bogowie świątyni byli zrobione z drewna, które nie przetrwałoby palenia, ale były złocone i miały brody, korony, brwi i inne rysy twarzy z inkrustowanego brązu i kamieni. Teoretyzujemy, że Persowie wyrwali wszystkich bożków ze świątyni, rzucili ich w kąt i podpalili. 2300-letni akt wojenny, czytelny w zapisie archeologicznym.

Co to ma wspólnego z nami dzisiaj? Wiele. Wiele osób zapomina, że ​​region obejmujący Bliski Wschód i północną Afrykę zmienia się od tysięcy lat. Pokój był długi przez długi czas, a liczne narody i upadki narodów na tym obszarze są częścią większego i ciągłego łuku historii.

Nie sugeruje się, że nigdy nie może być pokoju na Bliskim Wschodzie, ani że wzajemne powiązania zawsze prowadzą do załamania lub że jesteśmy na łasce klimatu. Przeszłość nie determinuje przyszłości. Ale studiując archeologię, możemy dostrzec większy obraz niewiarygodnej odporności ludzkości na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *