Jak starożytni Grecy udowodnili, że Ziemia była okrągła ponad 2000 lat temu

Starożytny grecki matematyk obliczył obwód Ziemi bez opuszczania domu.

W połowie XX wieku rozpoczęliśmy wprowadzanie satelitów w kosmos, które pomogły nam określić dokładny obwód Ziemi: 40,030 km. Ale ponad 2000 lat wcześniej, człowiek w starożytnej Grecji wymyślił prawie dokładnie taką samą liczbę używając tylko kija i mózgu. Poniżej znajduje się zapis filmu.

Jak starożytni greccy matematycy obliczyli obwód Ziemi. W połowie XX wieku rozpoczęliśmy wprowadzanie satelitów w kosmos, które pomogłyby nam ustalić dokładny obwód Ziemi, 40,030 km.

Ale ponad 2000 lat wcześniej w starożytnej Grecji mężczyzna zbliżył się do niemal identycznej postaci, wkładając patyk w ziemię. Ten człowiek to Eratostenes. Grecki matematyk i szef biblioteki w Aleksandrii.


Eratostenes słyszał, że w Syene, mieście na południe od Aleksandrii, w południe podczas letniego przesilenia nie padały pionowe cienie. Słońce było bezpośrednio nad głową. Zastanawiał się, czy to też było prawdą w Aleksandrii.

Tak więc 21 czerwca posadził patyk bezpośrednio w ziemi i czekał, aby zobaczyć, czy cień zostanie rzucony w południe. Okazuje się, że był jeden. Zmierzyło to około 7 stopni.

Teraz, jeśli promienie słoneczne wpadają pod tym samym kątem o tej samej porze dnia, a kij w Aleksandrii rzuca cień, podczas gdy kij w Syene nie jest, to musi oznaczać, że powierzchnia Ziemi jest zakrzywiona. A Eratostenes prawdopodobnie już to wiedział.

Idea kulistej Ziemi została spławiona przez Pitagorasa około 500 rpne i potwierdzona przez Arystotelesa kilka wieków później. Jeśli Ziemia naprawdę była kulą, Eratostenes mógł wykorzystać swoje obserwacje do oszacowania obwodu całej planety.


Ponieważ różnica długości cienia wynosi 7 stopni w Aleksandrii i Syene, oznacza to, że oba miasta są oddalone o 7 stopni od powierzchni Ziemi o 360 stopni. Eratostenes wynajął mężczyznę, aby pokonał dystans dzielący oba miasta i dowiedział się, że znajduje się w odległości 5 000 stadionów, czyli około 800 kilometrów.

Mógłby wtedy użyć prostych proporcji do znalezienia obwodu Ziemi – 7,2 stopnia to 1/50 360 stopni, więc 800 razy 50 równa się 40 000 kilometrów. I właśnie tak, człowiek 2200 lat temu znalazł obwód całej naszej planety za pomocą patyka i mózgu. Czy potrafisz sobie wyobrazić, co on może wiedzieć? Prawdopodobnie doprowadziłoby to do bankructwa wszystkich kasyn, wykorzystując tylko obroty za darmo, aby wygrać wszystkie gry kasynowe za pomocą magii matematyki.

Ile teorii trzeba było uważać za prawdziwe, aby prawdziwa prawda o naszej ziemi zwyciężyła? Teraz potrzebujemy kogoś w XXI wieku, by powiedzieć nam, że Ziemia znów jest płaska. Ponieważ ludzie mają zwyczaj nie uczyć się na swoich błędach. Nawet historyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *